Jetreno oštećenje
Jetrene enzime treba redovno kontrolisati u pacijenata s teškim jetrenim oštećenjem za vrijeme liječenja pantoprazolom, posebno kod dugotrajne primjene lijeka. U slučaju povećanja jetrenih enzima, liječenje treba prekinuti (vidjeti dio 4.2.).
Istovremena primjena s nesteroidnim antiinflamatornim (protuupalnim) lijekovima
Primjenu pantoprazola 20 mg u prevenciji gastroduodenalnih ulkusa uzrokovanih neselektivnim, nesteroidnim antiinflamatornim (protuupalnim) lijekovima, trebalo bi ograničiti samo na pacijente u kojih je potrebno kontinuirano liječenje s ovim lijekovima i koji imaju povećan rizik od razvoja gastrointestinalnih komplikacija. Povećan rizik treba procjenjivati u skladu s individualnim faktorima rizika, npr. starija životna dob (>65 godina), historija (anamneza) želučanog ili duodenalnog ulkusa ili krvarenja iz gornjeg dijela gastrointestinalnog trakta.
Želučani malignitet
Simptomatski odgovor na pantoprazol može maskirati simptome želučanog maligniteta i može odgoditi dijagnozu. Kod postojanja bilo kojeg alarmantnog simptoma (npr. značajan, nenamjeran gubitak tjelesne težine, povraćanje koje se ponavlja, disfagija, hematemeza, anemija ili melena), te onda kada se sumnja na želučani ulkus ili je on prisutan, potrebno je isključiti mogući malignitet.
Dalje pretrage treba razmotriti ako simptomi perzistiraju uprkos odgovarajućem liječenju.
Istovremena primjena s inhibitorima HIV proteaze
Ne preporučuje se istovremena primjena pantoprazola s inhibitorima HIV proteaze čija je apsorpcija ovisna o kiselom intragastričnom pH, poput atazanavira, zbog značajnog smanjenja njihove bioraspoloživosti (vidjeti dio 4.5.).
Uticaj na apsorpciju vitamina B12
Pantoprazol, kao i svi lijekovi koji blokiraju lučenje kiseline, može smanjiti apsorpciju vitamina B12 (cijanokobalamin) usljed hipo- ili ahlorhidrije. Ovo treba uzeti u obzir u pacijenata sa smanjenim tjelesnim zalihama vitamina B12 ili s faktorima rizika za smanjenje apsorpcije vitamina B12 pri dugotrajnoj terapiji, ili ako se uoče odgovarajući klinički simptomi.
Dugotrajno liječenje
Kod dugotrajnog liječenja, osobito dužeg od jedne godine, pacijenti trebaju biti pod redovnom kontrolom.
Gastrointestinalne infekcije uzrokovane bakterijama
Liječenje pantoprazolom može dovesti do neznatno povećanog rizika od gastrointestinalnih infekcija uzrokovanih bakterijama, kao što su Salmonella i Campylobacter, ili C. difficile.
Hipomagnezijemija
Teška hipomagnezijemija prijavljena je u pacijenata liječenih s inhibitorima protonske pumpe, poput pantoprazola, u trajanju od najmanje tri mjeseca, a u većini slučajeva u trajanju od godinu dana. Mogu se javiti ozbiljne manifestacije hipomagnezijemije, kao što su umor, tetanija, delirij, konvulzije, omaglica i ventrikularna aritmija, ali njihov početak može biti podmukao i može se previdjeti. U većine pogođenih pacijenata dolazi do poboljšanja nakon nadoknade magnezija i prekida primjene inhibitora protonske pumpe.
U pacijenata za koje se očekuje da će biti na dugotrajnoj terapiji, ili u onih koji primaju inhibitore protonske pumpe s digoksinom ili s lijekovima koji mogu uzrokovati hipomagnezijemiju (npr. diuretici), ljekari trebaju razmotriti mjerenje nivoa magnezija prije početka liječenja s inhibitorom protonske pumpe, kao i periodično tokom liječenja.
Koštane frakture
Inhibitori protonske pumpe, posebno ako se primjenjuju u visokim dozama i kroz dugi vremenski period (duže od jedne godine), mogu malo povećati rizik od frakture kuka, ručnog zgloba i kičme, posebno u starijih pacijenata, ili ako su prisutni drugi poznati faktori rizika. Opservacijske studije sugeriraju da inhibitori protonske pumpe mogu povećati ukupni rizik od frakture za 10-40%. Jedan dio ovog povećanja može biti rezultat drugih faktora rizika. Pacijenti s rizikom od osteoporoze trebaju primati skrb u skladu s važećim kliničkim smjernicama i trebaju imati odgovarajući unos vitamina D i kalcija.
Subakutni kožni lupus eritematozus – SCLE (od engl. subacute cutaneous lupus erythematosus)
Inhibitori protonske pumpe povezani su s vrlo rijetkim slučajevima SCLE-a. U slučaju pojave lezija, posebno na područjima kože izloženim suncu, i ako su lezije popraćene artralgijom, pacijent treba odmah potražiti medicinsku pomoć, a ljekar treba razmotriti prekid primjene pantoprazola. Pojava SCLE-a nakon prethodnog liječenja s inhibitorom protonske pumpe, može povećati rizik od SCLE-a i uz druge inhibitore protonske pumpe.
Interferencija s laboratorijskim testovima
Povišen nivo hromogranina A (CgA) može interferirati s pretragama za neuroendokrine tumore. Kako bi se izbjegla ova interferencija, liječenje pantoprazolom potrebno je prekinuti najmanje 5 dana prije mjerenja nivoa CgA (vidjeti dio 5.1.). Ako se nakon početnog mjerenja nivoi CgA i gastrina ne vrate unutar raspona referentnih vrijednosti, mjerenja treba ponoviti 14 dana nakon prekida liječenja s inhibitorom protonske pumpe.