Šta STOMATIDIN sadrži
1 ml rastvora za ispiranje usta sadrži: heksetidina 1 mg.
- 1 mg/ml rastvor za ispiranje usta sadrži sljedeće pomoćne supstance: propilenglikol, polisorbat 20, limunsku kiselinu, saharin natrij, mentol racemični, metil salicilat, azorubin (E122), etanol 96 % i pročišćenu vodu.
Kako STOMATIDIN izgleda i sadržaj pakovanja
STOMATIDIN 1 mg/ml rastvor za ispiranje usta je bistri, crveno obojen rastvor.
STOMATIDIN je pakovan u smeđe staklene boce, sa sigurnosnim zatvaračem za djecu (CRC/TE). Boce sa sadržajem 200 ml rastvora su pakovane u kutije.
Režim izdavanja lijeka
Lijek se izdaje bez ljekarskog recepta.
Proizvođač
Bosnalijek d.d., Jukićeva 53, Sarajevo, Bosna i Hercegovina
Proizvođač gotovog lijeka
Bosnalijek d.d., Jukićeva 53, Sarajevo, Bosna i Hercegovina
Nosilac dozvole za stavljanje gotovog lijeka u promet
Bosnalijek d.d., Jukićeva 53, Sarajevo, Bosna i Hercegovina
Broj i datum dozvole za stavljanje gotovog lijeka u promet
04-07.3-2-4622/20 od 19.03.2021.godine
Datum revizije uputstva
Mart/ožujak 2021.
Vodič za oralno zdravlje
Zdrava usta, zubi i desni su svačiji cilj. Ne samo da izgledaju dobro nego i da budu zdravi. Bez obzira na to koliko je temeljita Vaša oralna higijena, usta i dalje mogu biti sklona infekcijama s vremena na vrijeme. Rezultat toga je oticanje, upala, bolni čirevi u ustima i općenito nelagoda u ustima.
Redovni odlasci zubaru osnovni su dio brige o ustima, kao i zdrava ishrana. Redovna upotreba zubnog konca i četkanje zuba također su od vitalnog značaja, a postoje i značajni naučni dokazi koji pokazuju da su rastvori za ispiranje usta s antiseptičkim djelovanjem djelotvorna komponenta dobre oralne higijene.
U nastavku teksta su navedene neke uobičajene oralne zdravstvene tegobe i njihovi simptomi. Zapamtite da je potrebno obratiti se Vašem zubaru ili ljekaru ako problem traje ili se simptomi pogoršavaju.
Bolne ili krvareće desni (gingivitis)
Gingivitis je upala desni (gingive), obično uzrokovana nakupljanjem zubnog plaka. Plak je živa kolonija bakterija koje se nakupljaju u udubljenjima gdje se desni dodiruju sa zubima i između zuba. Ako se plak ne ukloni redovnim četkanjem zuba i upotrebom zubnog konca, bakterije se razmnožavaju/rastu i proizvode supstance koje uzrokuju upalu zubnog mesa i ponekad krvarenje.
Čirevi u ustima
Čirevi u ustima su plitke, obično bolne, erozije sluznice usta ili desni, koji se mogu pojaviti pojedinačno ili u skupinama, a mogu se i ponavljati. Mnogi čirevi uzrokovani su bakterijskim, virusnim i gljivičnim infekcijama povezanim sa stresom, već postojećom bolešću, određenom hranom, prestankom pušenja ili menstruacijom. Također, mogu biti uzrokovani ponavljajućim trljanjem proteze, koja nije odgovarajuće postavljena. Čirevi u ustima uglavnom traju 10-14 dana. Bol traje tri do pet dana, nakon čega počinje zarastanje. Međutim, ako čir traje više od 14 dana, otiđite Vašem ljekaru. Poput čireva u ustima, i grlobolja može imati mnoge uzroke, naprimjer, ona može pratiti prehladu ili gripu. Imajte na umu da je ponekad grlobolja rezultat ozbiljnih infekcija. Trebali biste se posavjetovati s Vašim ljekarom ako grlobolja traje ili je posebno problematična.
Zadah iz usta (halitoza)
Zadah ima dva glavna uzroka: hrana ili pića koji su začinjeni ili su jakog mirisa; ili bakterije koje su normalno prisutne u ustima mogu probavljati djeliće hrane, pri čemu se stvaraju spojevi sumpora s neugodnim mirisom. Dobra oralna higijena može suzbiti razmnožavanje/porast bakterija koje proizvode loše mirise. Zadah iz usta, također, može biti uzrokovan drugim zdravstvenim stanjima, kao što je poremećaj probave.
Molimo Vas, posavjetujte se s Vašim ljekarom ili zubarom ako imate osjećaj da se zadah iz Vaših usta ne poboljšava dobrom oralnom higijenom.