Doziranje
Odrasli
- Liječenje duodenalnih ulkusa
Preporučena doza u pacijenata s aktivnim duodenalnim ulkusom je 20 mg omeprazola, jedanput na dan. U većine pacijenata do izlječenja dolazi unutar perioda od dvije sedmice. U onih pacijenata koji nisu mogli biti potpuno izliječeni s početnom terapijskom kurom, izlječenje obično nastupa tokom daljih dvije sedmice liječenja. U pacijenata s duodenalnim ulkusom koji slabo reagira na liječenje, preporučena doza je 40 mg omeprazola, jedanput na dan, a do izlječenja obično dolazi unutar perioda od četiri sedmice.
- Prevencija relapsa duodenalnih ulkusa
Za prevenciju relapsa duodenalnog ulkusa, u pacijenata negativnih na Helicobacter pylori ili kad eradikacija Helicobacter pylori nije moguća, preporučena doza je 20 mg omeprazola, jedanput na dan. U nekih pacijenata, može biti dovoljna dnevna doza od 10 mg. U slučaju neuspješnog liječenja, doza se može povećati na 40 mg.
- Liječenje želučanih ulkusa
Preporučena doza je 20 mg omeprazola, jedanput na dan. U većine pacijenata do izlječenja dolazi unutar perioda od četiri sedmice. U onih pacijenata koji nisu mogli biti potpuno izliječeni s početnom terapijskom kurom, izlječenje obično nastupa tokom daljih četiri sedmice liječenja. U pacijenata sa želučanim ulkusom koji slabo reagiraju na liječenje, preporučena doza je 40 mg omeprazola, jedanput na dan, a izlječenje se obično ostvaruje unutar perioda od osam sedmica.
- Prevencija relapsa želučanih ulkusa
Za prevenciju relapsa u pacijenata sa želučanim ulkusom koji slabo reagiraju na liječenje, preporučena doza je 20 mg omeprazola, jedanput na dan. Ako je potrebno, doza se može povećati na 40 mg omeprazola, jedanput na dan.
- Eradikacija Helicobacter pylori kod peptičke ulkusne bolesti
Kod eradikacije Helicobacter pylori, pri izboru antibiotika bi se trebala uzeti u obzir individualna podnošljivost lijeka od strane pacijenta, kao i usklađenost s nacionalnim, regionalnim i lokalnim modelima rezistencije i terapijskim vodičima.
- Omeprazol 20 mg + klaritromicin 500 mg + amoksicilin 1.000 mg (svaki od njih dva puta na dan, tokom jedne sedmice), ili
- Omeprazol 20 mg + klaritromicin 250 mg (alternativno 500 mg) + metronidazol 400 mg (ili 500 mg ili tinidazol 500 mg) (svaki od njih dva puta na dan, tokom jedne sedmice), ili
- Omeprazol 40 mg, jedanput na dan, s amoksicilinom 500 mg i metronidazolom 400 mg (ili 500 mg ili s tinidazolom 500 mg), oba tri puta na dan, tokom jedne sedmice.
Ako je pacijent nakon bilo kojeg od navedenih režima liječenja i dalje pozitivan na H. pylori, liječenje se može ponoviti.
- Liječenje želučanih i duodenalnih ulkusa povezanih s liječenjem s nesteroidnim antiinflamatornim lijekovima
Za liječenje želučanih i duodenalnih ulkusa povezanih s liječenjem s nesteroidnim antiinflamatornim lijekovima, preporučena doza je 20 mg omeprazola, jedanput na dan. U većine pacijenata, izlječenje se ostvaruje unutar perioda od četiri sedmice. U onih pacijenata koji ne mogu biti potpuno izliječeni s početnom terapijskom kurom, izlječenje se obično postiže tokom daljih četiri sedmice liječenja.
- Prevencija želučanih i duodenalnih ulkusa povezanih s liječenjem s nesteroidnim antiinflamatornim lijekovima u rizičnih pacijenata
U rizičnih pacijenata (stariji od 60 godina, pacijenti sa želučanim i duodenalnim ulkusima u anamnezi, kao i pacijenti s krvarenjem iz gornjeg dijela gastrointestinalnog trakta u anamnezi) preporučena doza je 20 mg omeprazola, jedanput na dan.
- Liječenje refluksnog ezofagitisa
Preporučena doza je 20 mg omeprazola, jedanput na dan. U većine pacijenata, izlječenje se postiže unutar četiri sedmice. U onih pacijenata koji ne mogu biti potpuno izliječeni s početnom terapijskom kurom, izlječenje se obično ostvaruje tokom daljih četiri sedmice liječenja.
U pacijenata s teškim ezofagitisom, preporučena doza je 40 mg omeprazola, jedanput na dan, a do izlječenja obično dolazi unutar osam sedmica.
- Dugotrajni tretman pacijenata s izliječenim refluksnim ezofagitisom
Za dugotrajni tretman pacijenata s izliječenim refluksnim ezofagitisom, preporučena doza je 10 mg omeprazola jedanput na dan. Ako je potrebno, doza se može povećati na 20-40 mg omeprazola, jedanput na dan.
- Liječenje simptomatske gastroezofagealne refluksne bolesti
Preporučena doza je 20 mg omeprazola na dan. Pacijenti mogu adekvatno reagirati na dozu od 10 mg na dan, pa bi se stoga trebalo razmotriti individualno prilagođavanje doze.
Ako se u pacijenta ne ostvari kontrola simptoma, nakon četiri sedmice liječenja s 20 mg omeprazola na dan, preporučuje se provesti dalje pretrage.
- Liječenje Zollinger-Ellisonovog sindroma
U pacijenata sa Zollinger-Ellisonovim sindromom, dozu je potrebno individualno prilagoditi, a liječenje nastaviti onoliko dugo koliko je to klinički indicirano. Preporučena početna doza je 60 mg omeprazola na dan. U svih pacijenata s teškim oblikom bolesti i neadekvatnim odgovorom na primjenu drugih terapija uspostavljena je efikasna kontrola, a u više od 90% pacijenata i održana, s 20 do 120 mg omeprazola na dan. Kada se primjenjuje doza veća od 80 mg omeprazola na dan, trebalo bi je podijeliti, a nastale podijeljene doze uzimati dva puta na dan.
Pedijatrijska populacija
Djeca starija od 1 godine i s tjelesnom težinom ≥ 10 kg
- Liječenje refluksnog ezofagitisa
- Simptomatsko liječenje žgaravice i regurgitacije kiseline kod gastroezofagealne refluksne bolesti
Preporuke za doziranje su sljedeće:
Uzrast
|
Tjelesna težina
|
Doziranje
|
≥ 1 godine
|
10-20 kg
|
10 mg, jedanput na dan.
Doza se po potrebi može povećati na 20 mg, jedanput na dan.
|
≥ 2 godine
|
> 20 kg
|
20 mg, jedanput na dan.
Doza se po potrebi može povećati na 40 mg, jedanput na dan.
|
Refluksni ezofagitis: Trajanje liječenja je 4-8 sedmica.
Simptomatsko liječenje žgaravice i regurgitacije kiseline kod gastroezofagealne refluksne bolesti: Trajanje liječenja je 2-4 sedmice. Ako se kontrola simptoma ne postigne nakon 2-4 sedmice liječenja, u pacijenta je potrebno provesti dalje pretrage.
Djeca starija od 4 godine i adolescenti
- Liječenje duodenalnog ulkusa uzrokovanog s Helicobacter pylori
Pri izboru odgovarajuće kombinirane terapije, potrebno je uvažiti službene nacionalne, regionalne i lokalne vodiče, te uzeti u obzir rezistenciju bakterija, trajanje liječenja (najčešće 7 dana, ali ponekad i do 14 dana), kao i odgovarajuću primjenu antibakterijskih lijekova.
Liječenje bi trebalo biti pod nadzorom ljekara specijaliste.
Preporuke za doziranje su sljedeće:
Tjelesna težina
|
Doziranje
|
15-30 kg
|
Kombinacija s dva antibiotika: omeprazol 10 mg, amoksicilin 25 mg/kg tjelesne težine i klaritromicin 7,5 mg/kg tjelesne težine, primjenjuju se svi zajedno, dva puta na dan, tokom jedne sedmice.
|
31-40 kg
|
Kombinacija s dva antibiotika: omeprazol 20 mg, amoksicilin 750 mg i klaritromicin 7,5 mg/kg tjelesne težine (primjenjuju se svi zajedno), dva puta na dan, tokom jedne sedmice.
|
> 40 kg
|
Kombinacija s dva antibiotika: omeprazol 20 mg, amoksicilin 1 g i klaritromicin 500 mg (primjenjuju se svi zajedno), dva puta na dan, tokom jedne sedmice.
|
Posebne grupe pacijenata
Pacijenti s oštećenom funkcijom bubrega
U pacijenata s oštećenom funkcijom bubrega, nije potrebno prilagođavanje doze (vidjeti dio 5.2.).
Pacijenti s oštećenom funkcijom jetre
U pacijenata s oštećenom funkcijom jetre, dnevna doza od 10-20 mg može biti dovoljna (vidjeti dio 5.2.).
Starije osobe
U starijih pacijenata, nije potrebno prilagođavanje doze (vidjeti dio 5.2.).
Način primjene
ULCOSAN 20 mg kapsule se preporučuju primijeniti ujutro, treba ih progutati cijele, s pola čaše vode. Kapsule se ne smiju žvakati, niti zdrobiti.
Pacijenti koji imaju poteškoće s gutanjem i djeca koja mogu piti ili gutati polučvrstu hranu
Pacijenti mogu otvoriti kapsulu i progutati njen sadržaj s pola čaše vode ili umiješati sadržaj kapsule u blago kiselu tečnost, npr. u voćni sok, kašu od jabuka ili u negaziranu vodu, i to progutati. Pacijente treba savjetovati da priređenu mješavinu trebaju uzeti odmah (ili unutar perioda od 30 minuta), uvijek je promiješati prije nego što je popiju, a nakon gutanja trebaju napuniti čašu vodom do polovine da bi se ostatak mješavine saprao, te i to progutati.
Alternativno, pacijenti mogu kapsulu staviti u usta i držati je u ustima dok ne omekša, a potom trebaju isisati njen sadržaj i sve progutati s pola čaše vode. Pelece koje se nalaze u sadržaju kapsula ne smiju se žvakati.